Doğu Anadolu Gözlemevi ne zaman kapılarını açıyor?

Erzurum'da Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Müdürlüğü ve Atatürk Üniversitesi'nin desteğiyle inşa edilen Doğu Anadolu Gözlemevi (EAG), altyapısının yüzde 95'i, bina ve kubbelerin yüzde 90'ı tamamlanmış olarak gözlemlenecek gün sayıyor. Uzay.

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde, bilim dünyası açısından son derece önemli bir teknoloji yatırımı olarak değerlendirilmekte ve 2012 yılında Konaklı Karakaya Tepeleri'nde başlatılan DAG'ın tamamlanması için çalışmalar Erzurum'da 3 bin 170 metre yükseklikte sona erdi. Uzay, çoğu kez bilimi ve yol dışındaki altyapının yüzde 95'i olarak kabul edilirken, kubbelerin inşası ve gözlemevinin tamamlanma kısmının yüzde 90'ını inşa ederken, büyük ölçüde, bazı teknik eksiklikler dışında küçük dokunuşlar tamamlandı.

Türkiye'nin 2023 arası vizyon projeleri İklim koşulları ve pandemiye bağlı küçük çaplı aksaklıklara rağmen çalışmaların büyük bir hızla yürütüldüğü rasathanede ilk ışığın 2021 sonunda alınması hedefleniyor.

Teleskopun testleri tamamlandı

ATASAM Müdürü ve DAG Proje Koordinatörü Doç. Dr.Cahit Yeşilyaprak, İtalya'daki gözlemevinde kullanılacak teleskobun testlerini tamamladıklarını belirtti. Binanın ve kubbenin her tarafını kapattık. İçeride çalışacak ortamı yaratır yaratmaz
teleskopun kurulumuna başlayacağız. Beklentimiz 2021 yılı sonunda ilk ışığı alabilmek, küçük bir gecikme olsa bile yapacak bir şey yok, pandemi hepimizi etkiledi. Gözlem binası binasının iki aşamadan oluştuğunu, birincisinin teleskopla, diğerinin ise personel alanlarıyla ilgili olduğunu söyleyen Yeşilyaprak, sözlerini şöyle sürdürdü:"Bunların neredeyse tamamı bitti. Bu gerekliydi çünkü kızılötesi teknolojiye sahip teleskop kızılötesinin ötesini gözlemleyecekti. Bina, dış ortama temas etmeyecek özel bir kuyu içinden aynamızı çıkarmadan tünel olarak tasarlanmıştır. Aktif ve pasif güneş enerjisi olarak tasarlanmış olup bu durum binanın önünden görülebilmektedir. Bunun için proje sunuldu ve kabul edilirse aktif güneş enerjisi ekleyeceğiz. DAG binası akıllı, çevreye duyarlı bir yapıdır, Su arıtma sistemleri vardır, doğaya zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır ve şimdi tasarımı ile ender rasathanelerden biridir. "

" DAG, dünyanın dört gezi ile beklediği bir teleskop ”

Pek çok toplantı ve fuarda sergilenen ve uzay bilimlerine büyük katkı sağlaması beklenen gözlemevinin dünyadaki sayılı teleskoplar arasında yer alacağını vurgulayan dünya.
"DAG, bu çaptaki teleskoplar arasında kendi başına dünyadaki en gelişmiş ve en yüksek teknolojiye sahiptir. Dolayısıyla bu teleskopla solukluk açısından gözlenemeyen neredeyse hiç gök cismi yoktur. Bu, ekipman için biraz destek gerektirir. Bu konuda dünyanın en iyi kameralarından birini satın aldık, üretiliyor. Şu anda, popüler bilimde yıldızların etrafındaki gezegenleri ayırabilen ve gözlemleyebilen koronograf denilen bir alet var. İhale yeni bitti. Atmosferik türbülansı en aza indiren ve gözlem kalitesini mümkün olduğunca iyileştiren teknolojiye sahip uyarlanmış bir optik sistemimiz var. Bu yüzden dünyadaki birkaç teleskoptan biri olacak. Aslında bu çapta bir teleskopu olmadığı ve enlem ve boylamında coğrafi ve stratejik olarak büyük bir gözlem boşluğunu doldurduğu için dünyanın dört manzara ile beklediği bir teleskoptur. Yeşil yaprak kızılötesi teleskopun kurulması için nem oranının düşük olmasının da önemli olduğunu belirtti.

"Cumhuriyet tarihinin temel bilimlere yaptığı en büyük yatırımlardan biri"

Erzurum'dan 15 kilometre uzaklıktaki bir dağın tepesine 3 bin kuş uçuşu, 170 metrede bir rasathane kurulmasının bu coğrafyanın atmosferik yapısı ve astronomisi için büyük bir potansiyel anlamına geldiğini belirten Yeşilyaprak, “Bu rasathaneden biri Cumhuriyet tarihinde temel bilimlere yapılan en büyük yatırımlar. Bu anlamda değerli bir Ar-Ge altyapısı olacak. Evet, sahip olduğu teknolojiler açısından, ancak çap olarak daha büyük teleskoplar var. Türkiye'deki en büyük teleskoptur. Avrupa kıtasında bulunan en büyük teleskop olarak düşünebilirsiniz. Hawaii, Şili ve diğer gözlemevlerinde dünya çapında daha büyük çaplı teleskoplar bulunmaktadır. Dünyada herkesin barındırdığı optik teknolojiler ve atmosfer kalitesi nedeniyle ilk ışığını almayı dört gözle beklediği teleskop. DWI olarak, zaten tüm yabancıların anılarına musallat olmuştuk. '' Dedi.

Greenleaf, teleskobun bileşenlerinin bir kısmının Belçika'da tasarlandığını, bir kısmının İtalya'da yapıldığını, teleskobun ana gövdesinin İtalya'da tamamlandığını bu nedenle dünyada az olduğunu beyan etti. ülkenin içinde bulunduğu büyük bir projenin hayata geçirileceğini söylüyor.

Bunlara da Göz Atın

Geven otundan elde edilen molekül bağışıklığı uyarıyor

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve İzmir Biyotıp ve Genom Merkezi'nden (İBG) araştırmacılar, bir aloe …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

panelci.org - Ressources et information concernant panelci Resources and Information.

panelci.org

Renew Now