Sus Parası İncelemesi, Vergi Kaçakçılığı Soruşturması ve Cinsel Taciz İddiaları… Trump’ı Koltuğu Bıraktıktan Sonra Hangi Hukuki Süreçler Bekliyor?

Federal ve New York eyaleti savcısı olarak görev yapan Daniel R. Alonso, "Başkanlıktan ayrılır ayrılmaz durum değişecek. Artık soruşturmaları engelleyebilecek gerçek başkanlık yetkilerine veya kullanabileceği tehdide sahip olmayacak. bu güçler. " Trump ve emlak şirketi Trump Organization söyledi. New York'taki kapsamlı cezai soruşturma, başkanın görevinden ayrılmasını bekleyen en ciddi yasal mesele olacak. Bunun dışında bir aile üyesinin dolandırıcılıkla suçlandığı bir dosyadan cinsel taciz iddialarına kadar bir dizi soruşturma beklenmektedir. Aşağıdan yukarıya yasal bir fırtına yaklaşıyor. İşte Trump'ın en rahatsız edici olabileceğini düşündüğümüz altı dosya.

Playboy dergisi için modellik yapan Karen McDougal ve 'sus para' skandalında rol alan pornografik filmlerde rol alan Stormy Daniels var. Her iki kadın da Trump ile cinsel ilişkileri olduğunu ve 2016 seçimlerinden önce bu konuda konuşmamaları için para aldıklarını söylüyor.

McDougal ve Daniels, 2018'de iki suç soruşturmasının fitilini ateşleyerek konuştu ve Trump başkanlığını temellerinden salladı.

Soruşturmalardan ilki, iki kadının ifadelerine ilişkin Trump. Eski kişisel avukat ve "ilişkilerini bağlayan" kişi olarak nitelendirilen Michael Cohen'in oynadığı rolü ve bu süreçte federal yasaların ihlal edilip edilmediğini araştırıyordu. Soruşturma süreci sırasında, avukat Cohen McDougal, Daniels'a ödeme yapılmasını sağladığını itiraf etti. Bu ödemeler, seçim kampanyası mali kurallarını ihlal etme suçlamasıyla yargılandı ve Cohen, 2018'de üç yıl hapis cezasına çarptırıldı. Cohen, Trump'ın kendisine bu ödemeleri yapması için talimat verdiğini ancak başkana dava açılmadığını söyledi. Neden diye soruyorsun? Birincisi, Trump'ı dava etmek için savcıların Cohen'e bu ödemeleri yapması için talimat verdiğine dair kanıtları olmalı. İkincisi, bu tür kanıtlara sahip olsalar bile, avukatlar görevdeki bir başkana karşı federal mahkemelerde ceza davası açmanın ABD politikasını düzenleyen kuralların ruhuna aykırı olacağını söylüyorlar. Peki dosya kapandı diyebilir miyiz? Tam olarak değil. Burada bazı teknik detaylar devreye giriyor. Basitçe söylemek gerekirse, şu anda New York'ta devam eden bu ödemelerle ilgili ikinci bir ceza soruşturması var. Manhattan Bölge Savcısı, Cyrus Vance'in Trump Organizasyonunun sahtecilik iddialarını, bu ödemelerin muhasebe kayıtlarını gizlemek için hesaplarla oynayarak araştırıyor

Bilmediğimiz şey, Savcı Vance'in ceza davası açmaya yetecek kadar kanıtı olup olmadığı. Bu can alıcı detaydır. Muhasebe kayıtlarının tahrif edilmesi, New York yasalarına göre bir yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek bir "kabahat" olarak kabul edilir. Ama burada işler karışıyor çünkü New York yasasına göre “kabahatler” nedeniyle açılacak ceza davaları iki yıl içinde sona eriyor. Dolayısıyla olaylar iki yıldan fazla bir süre önce gerçekleştiğinden savcı Vance'in bu davayı açamayacağı düşünülebilir. Bununla birlikte, başka olasılıklar da var. New York kanununa göre, muhasebe kayıtlarında sahtecilik, vergi kaçırma gibi başka bir suçu gizlemek için yapılırsa, "ciddi suç" kapsamında dava açılabilir. Bu tür suçlar için çok daha ağır hapis cezaları verilebilir. Yine de böyle bir davanın açılıp açılmayacağı belli değil. Ayrıca Trump'ın, avukatı Cohen'in daha önce cezalandırdığı "seçim kampanyasının mali kurallarını ihlal etme" suçlamasıyla New York'ta yargılanıp yargılanamayacağı da belirsiz. İşte tam da bu noktada Manhattan Avukat Vance tarafından yürütülen diğer soruşturmalar devreye giriyor. 2019 yılında, organizasyon şirketinin avukatı Savcı Vance'in soruşturmasını "Bu siyasi olarak motive edilmiş bir iş" olarak nitelendirdi. Savcı Vance, ilgili belgelerin kendisine teslim edilmesi için bir celp çıkardı. Şirketin yıllarca sakladığı muhasebe kayıtlarını istedi. Bunlar arasında Trump'ın en önemli kısmı olan 8 yıllık vergi beyannameleri de vardı. O zamandan beri Trump, savcılık celplerini engellemeye çalışıyor ve mahkemelerde bunun siyasi bir tacize dönüştüğü tezini ortaya koyuyor. Ekim ayında, bir federal temyiz mahkemesi, Trump'ın itirazını haksız buldu ve savcılık, mahkeme celbiyle alınan vergi beyannamelerini almaya yaklaştı. Manhattan Avukat Cyrus Vance mahkemelerde bu vergi beyannamelerinin önemini vurguladı. Ağustos ayında bir bildiri çağrısında, "Trump, rganizasyonun sigorta ve banka hesaplarında dolandırıcılık da dahil olmak üzere kapsamlı ve uzun süreli suç faaliyetlerine karışmış olabileceğine dair yaygın haberlerden bahsetti." Vergi kaçakçılığı kanıtı ise Eylül ayında açılan başka bir mahkemede bulunabilir. New York'taki bazı vergi kaçırma türleri, uzun hapis cezalarıyla cezalandırılan ağır bir suç kapsamına giriyor. Şu anda Savcı Vance'in bahsettiği "yaygın haberler", dava değil, soruşturmanın nedeni olabilir. Trump'ın vergi beyannamelerini sunmasını talep eden celplerin Yargıtay'a temyiz etmesi bekleniyor. Bu konu mahkemenin kararına göre yönlendirilebilir. Ancak risk Trump için çok büyük.

George Washington Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan Jonathan Turley, "En önemli cezai soruşturmalar vergi ve banka hesaplarıyla ilgili olanlardır. Ancak burada bir ceza davası olup olmayacağı hala açık. Savcı Vance, Trump'ın geçmiş vergilerini alabilirse geri dönerse, buradan ceza davası açılabilir veya açılmayabilir. Ancak sonuç ne olursa olsun, soruşturmanın devamı, her şeyden önce bu belgelerin savcının eline geçmesine bağlıdır.

New York'u takip eden başka bir avukat Başsavcı Letitia James Trump.

Mart 2019'dan bu yana, James Trump'ın Trump Organizasyon şirketindeki sahteciliği iddialarına yönelik özel bir hukuk soruşturması yürütüyor.Bu soruşturmanın kökleri de 2019'da Kongre'de Trump'a verdiği ifadeye dayanıyor kredi almak için gayrimenkul varlıklarının değerini şişirdi, aksine vergi kaçırmak için düşürdü. Cohen'in Savcı Letitia'ya yaptığı açıklama James Trump'ın Temelini sağlıyor emlak imparatorluğu hakkında bilgi edinmek için. Manhattan savcısı gibi, New York başsavcısı da bu bilgilere erişmek için mahkemelerde savaşmak zorunda kaldı. Trump Örgütü'nün genel müdür yardımcısı ve Trump'ın oğlu Eric Trump, başsavcıyı "siyasi intikam" peşinde koşmakla suçladı. Ancak Ekim ayında ifade için çağrıldığında gidip başsavcıya ifade verdi.

New York başsavcısının soruşturmayı ilerletmek için daha fazla tanık ve bilgiye ihtiyacı var.

Trump, görevdeyken kendisi aleyhindeki soruşturmalarla her zaman çok meşgul olduğunu ve bunlarla başa çıkamayacağını söyledi. Artık bu gerekçeyi ileri süremez. Başsavcı James, oğlu gibi yeminli ifade vermesi için Trump'a baskı yapabilir. Avukatlar, bir cumhurbaşkanını ifade vermeye zorlamanın mahkemeler için çok zor olduğunu, ancak sıradan bir vatandaşı zorlamanın birçok yolu olduğunu vurguluyor. Bu tür yasal soruşturmalar davaya dönüşür ve suçlamalar kanıtlanırsa para cezasına neden olabilir. Ancak bu aynı zamanda yeni bir ceza soruşturması için zemin hazırlayabilir. Bu soruşturmalar, bir kamu görevi ile bağlantılı olarak elde edilen kazançları, karları veya faydaları kapsayan yasal düzenlemelere dayanmaktadır. Trump, başkanlığı sırasında bu tür gayri resmi kazançlara ilişkin kuralları ihlal etmekle suçlanıyor. Bunlar, ülkenin en temel yasal metni olan ABD Anayasası'nda düzenlenen kurallardır. Bunlardan biri, başkan dahil tüm federal kamu görevlilerinin diğer eyaletlerden herhangi bir ödeme almadan önce Kongre'den izin almasını gerektiriyor.

Trump'ın bu kuralı ihlal ettiği iddiasıyla açıldı. Üç ayrı yasal dava var. Bunlardan birinde, yabancı bir devletin yetkililerinin Washington DC'deki Trump International Hotel'de ağırlanmasının bir ihlal olabileceği belirtiliyor. Trump, bu davaların dayandığı yasal hükümleri "uydurma kurallar" olarak nitelendirdi ve kendisinden önceki başkanların bu tür kazançlara sahip olduğunu iddia etti.
Hukuk uzmanları, bu davaların her halükarda düşürüleceğini veya geri çekileceğini düşünüyor.

Anayasa avukatı Jonathan Turley, "Kazanç sağlama şikayetlerinin ceza yargılamasının temeli olması olası değildir" diyor ve devam ediyor:

"Trump ile ilgili olanlar da görevde. Yani görevinden ayrılır ayrılmaz akademik bir tartışmaya dönüşüyor. Önemini yitiriyor." Trump, onlarca yıldır birçok kadın tarafından cinsel taciz ve saldırı ile suçlanıyor. Tüm bu iddiaları yalanladı ve "yalan haber, siyasi karalama ve komplo" olarak nitelendirdi. Şikayet eden kadınların çoğu, 2016'daki Trump'ın seçim kampanyasından önce ortaya çıktı. Trump, hepsini dava edeceğini söyledi, ancak henüz yapmadı. Şikayetçi kadınlar Trump'a dava açtı. İki tanesi kendilerine "yalancı" dediği için Trump'a hakaret davası açtı. Yıllardır Elle dergisinde köşe yazarlığı yapan Jean Carroll da onlardan biri. Trump'ı ona tecavüz etmekle suçluyor. 1990'larda Manhattan'daki bir mağazanın gösterişli soyunma odası. Trump bu iddiayı reddediyor ve hakaret davasına itiraz ediyor. Davasında Carroll, Trump'ın "tipi olmadığı için" ona tecavüz edemeyeceğini ve ona hakaret edip bir talepte bulunduğunu savunuyor. mazeretsiz c miktarı tazminat ve özür. Açtığı dava, ABD Adalet Bakanlığı'nın müdahale ettiği geçen Eylül ayına kadar normal seyrini sürdürüyordu. Ancak Adalet Bakanlığı alışılmadık bir adım atarak mahkemeye sanığı Trump'a değil ABD'ye çevirmek için başvurdu. Federal yargıç, "İddiaların ABD yönetimi ile ilgili meselelerle hiçbir ilgisi yok" diyerek bu başvuruyu reddetti. Şimdi dava normal seyrinde devam edecek ve Carroll'un avukatları kanıt toplayacak ve sunacak.

Örneğin, tecavüz sırasında Carroll'un giydiğini söylediği elbisedeki Trump. DNA bulunup bulunmadığının belirlenmesini isteyebilirler. Bunun için Trump'tan DNA örneği alınması gerekecek.

Benzer ama ayrı bir dava, Trump'ın televizyon programı Apprentice'ın yarışmacısı olarak görünen Summer Zervos tarafından açıldı. Bu dava aynı yönde gidebilir. Zervos, Trump'ın iş fırsatlarını tartışmak için 2007'de Beverly Hill otelinde buluştukları sırada kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu iddia etti.

Trump bu iddiayı "tahrif edilmiş" olarak nitelendirdi ve bu, Zervos'un meşhur olması için. bu tür yalanlar söylemekle suçlandı. 2017'de Zervos, Trump'a hakaret ve aşağılama nedeniyle dava açtı ve en az 3.000 dolar tazminat istedi. Trump'ın başkanlığı sırasında bu davayı düşürmeye çalıştı. Avukatları, Cumhurbaşkanı'nın bu tür davalardan muaf tutulması gerektiğini savundu. Michigan Hukuk Fakültesi'nde profesör olan Barbara L. McQuade, "Bu iddia 20 Ocak'ta tamamen ortadan kalkacak (Trump resmi olarak göreve geçtiğinde). Bu gerçekleştiğinde, davanın delil arama aşamalarına geçilebilir ve "Yeğeni Mary Trump'ın dayısı Donald'a karşı dilekçesinin ilk satırı" Sahtecilik sadece ailenin işi değil, bir yaşam biçimiydi "ile başlıyor.

Bundan daha sert bir açılış salvosu düşünmek zor. Bu düşmanlık, Mary Trump'ın yeni yayınlanan anılarına da yansıyor. Mary Trump, amcasını tüm Amerikalıların hayatını tehlikeye atan bir narsist olarak tanımlıyor. Mary Trump'ın Eylül ayında açılan davası, bir aile çatışmasının tüm özelliklerini taşıyor. Mary Trump ayrıca iki kardeşini mirasından mahrum etmekle ve aile işinden uzak durması için baskı yapmakla suçluyor.

Donald Trump'ın kardeşi Fred Trump 1981'de 42 yaşında öldüğünde, 16 yaşındaki Mary Trump aile servetiyle doluydu. Mary Trump, amcasının ve kardeşlerinin genç yaşından yararlanarak bu mirası kontrol etmeye çalıştıklarını söylüyor.

Dilekçede avukatları, "Mary'nin çıkarlarını korumak yerine, parayı onun fonlarından çekmek için karmaşık bir plan geliştirdiler ve" Dolandırıcılıklarını gizlediler ve mirasının gerçek değerine göre onu kandırdılar "diyor.

Mary Trump en az 500.000 dolar tazminat talep ediyor. Beyaz Saray, Mary Trump'ın yeni yayınlanan anılarının "yalanlarla" dolu olduğunu, ancak Donald Trump'ın yeğeninin davasına henüz yanıt vermediğini söylüyor.

Belgeler varsa ve Varsa Trump, işinin çokluğu nedeniyle bu talebi reddedemez, yasa, başkan olsa bile hiçbir Amerikan vatandaşına ayrıcalık tanımaz.

Bunlara da Göz Atın

Koruma Altındaydı: Maden Şirketi 600 Yıllık Hamamı Yıktı

Muğla'da koruma altına alınan 600 yıllık hamam, özel bir maden şirketi tarafından yıkıldı. Hamamın yıkılmasına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

panelci.org - Ressources et information concernant panelci Resources and Information.

panelci.org

Renew Now