E-ticaret ile Siz de Para Kazanabilirsiniz: İşte Dikkat Etmeniz Gereken 17 Altın Kural

Etkileyici bir sektör olan e-ticaretten para kazanmak kolay bir şey değil. Ancak bu, e-ticaretin size kazandırmadığı anlamına gelmez. İşte sizler için derlediğimiz, e-ticaretten para kazanmak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar …

Türkiye'de son yıllarda en çok dikkat çeken sektörlerden biri, şüphesiz e-ticaret. İnternetin yaygınlaşması sonucu hayatımıza giren bu sektör, ihtiyacımız olan her şeye kolaylıkla ulaşmamızı sağlıyor. Üstelik mağaza veya depo açma gibi sorunların olmaması da ticarete girmeyi düşünen vatandaşları cezbetmektedir. Fırsat bulan Hal vatandaşları, bunu yaparken hem Türkiye hem de e-ticaret sektörüne giren diğer ülkelerdeki tüketicilere ulaşma arayışındadır.

E-ticaretin nispeten yeni bir sektör olması, bu sektör hakkında pek çok bilinmezliğe neden oluyor. İnsanlar bu sektöre küçük bir coşku ile dahil oluyorlar ve beklediklerini bulamadıklarında acı çekebiliyorlar. Sonuç olarak, birçok kişi büyük umutlarla başladıkları girişimlerinde büyük hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Aslında bir süre önce sizlerle paylaştığımız bir içerikte e-ticaretten para kazanmanın o kadar kolay olmadığını, eğitim adı altında satılan umutlarda bahsedilmeyen şeyler olduğundan bahsetmiştik. Bugün e-ticaret sektörü ile ilgili çok daha önemli bir konuya değineceğiz. Tüm zorluklarla karşılaşıp sektöre girdiğinizde para kazanmak için ne yapmanız gerekiyor?

E-ticarette satışları artırmak ve para kazanmak için dikkat etmeniz gereken önemli noktalar

Doğru ürünü ve tedarikçiyi seçmek sektördeki geleceğinize etki edecek

E-ticarete girerken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey sizin gibi onlarca bayi olmasıdır. Yani Türkiye'de olmayan bir ürünü ilk defa yapmaz ya da o ürünü üretmezseniz, ürünü size başka birinin satmaya çalıştığından emin olun. Bu nedenle e-ticareti fiziksel ticaretten daha fazla rekabetin olduğu bir sektör olarak değerlendirebiliriz. Bu yüzden sektöre girerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Peki e-ticarete nasıl başlanır?

Satış stratejinizi belirleyin

Bir ürün bulmadan önce yapmanız gereken ilk şey, kendiniz için bir satış stratejisi geliştirmektir. Bu bağlamda en genel anlamda iki farklı ürün kategorisinden bahsedebiliriz. Bunlardan biri, daha az satan ancak yüksek kar marjına sahip ürünlerdir ve ikinci kategori, daha düşük kar marjlı ticari mallar olarak görünecek ve piyasaya sürülmesinden kazanç elde edecek. Daha hızlı tepki vermek ve sürdürülebilirliği kontrol altında tutmak istiyorsanız, kar marjını düşük tutmak ve daha fazla müşteriye ulaşmak daha faydalı bir seçim olabilir. Az kar getiren ancak sürekli satabileceğiniz ürünlerin tercih edilmesi sektörde kalıcı olmanıza yardımcı olabilir.

Trend ürünleri takip edin, bu ürünlerin ne kadar kalıcı olacağını takip edin

Satış stratejinizi belirledikten sonra hangi ürünü satacağınıza karar vermelisiniz ki bu sektörün en büyük zorluklarından biridir. Sonuçta her ürün için alıcı bulmanız mümkün olsa da gerçekten para kazanmak istiyorsanız doğru ürünü bulmanız gerekiyor. Bu bağlamda yapabileceğiniz önemli bir adım, pazarlarda en çok satan ürünleri sıkı bir şekilde takip etmek olacaktır. Bunu e-ticaret sitelerinin, satıcı panellerinin veya üçüncü taraf kaynakların en çok satanlar bölümünden yapabilirsiniz. Ayrıca bu iş için acele etmeyin. Belli bir süre popüler hale gelen ürünlerden sonra satışlar düşerken, bazı trend ürünler her zaman iyi satılacaktır. Bu ürünleri yakalarsanız sektöre girmek için ciddi bir adım atmışsınız demektir.

Farklı tedarikçilerle görüşün, tek bir yere bağlı kalmayın

Farklı ürün kategorilerinde en çok satan ürünleri inceledikten sonra, o ürünü kimin sağladığını araştırmaya başlayabilirsiniz. Ancak paranın burada tamamen konuşacağını önceden söylemek gerekir. Sağlam bir sermayeniz varsa ve ürünleri toplu olarak satın alacaksanız, olabildiğince çok tedarikçiye ulaşmaya çalışın. Onlardan alacağınız fiyatları karşılaştırın, görüşme sırasında sıkı pazarlık yapın. Maliyeti ne kadar düşürürseniz, o kadar fazla rekabeti artırabilirsiniz, bu da e-ticaretten para kazanmak için kritik olacaktır.

Not:Bu ürünü yalnızca toptan olarak değerlendirmeyin. Büyük bir sermayeniz yoksa ve toptan ürün satın almak yerine dropshipping satış modelini benimsemeyi planlıyorsanız, ilgili kategorideki dropshipping tedarikçilerini çok iyi analiz edin. Gerekirse, sözleşme örnekleri isteyin ve anlaşma boyunca hangi öğelerin olduğunu gözden geçirin.

Ürünlerin satın alma fiyatını aldıktan sonra matematiksel doğrulama yapın

Birçok tedarikçi, anlaşma sürecinde belirli bir kar marjından bahseder. Bazı tedarikçiler yüzde 35, diğerleri yüzde 15 konuşuyor. Burada yüzde 35 daha iyi görünse de pratikte durum böyle olmayabilir. Bu nedenle tedarikçiden aldığınız fiyatları ve katalogda yer alan ürünlerin internet üzerinden ne kadar satıldığını kontrol edin. Bunun için oluşturabileceğiniz bir Excel elektronik tablosu işinizi görecektir. Peki bu Excel tablosunda hangi temel öğeler olması gerekiyor?

Ürünün alış fiyatı (O ürünün pazar yerlerinde en düşük satış fiyatı çok agresif bir yaklaşım olacaktır.Bu fiyatı doğrudan kullanabilir veya ilgili ürün için pazar yerlerindeki fiyat grafiklerini inceleyerek ortalama bir fiyat oluşturabilirsiniz. ) KDV'yi çıkış, alacağınız KDV'yi girdi bakiyesi olarak yazarak en doğru hesaplamayı yapabilirsiniz. Örneğin kargo gönderimi sırasında aldığınız KDV ürünün satış fiyatından düşülecektir.) (Varsa) Diğer ek kalemler

Yukarıdaki girdileri kullanmak Hesaplamalarınız, tedarikçinin vaat ettiği kar marjını karşılayıp karşılayamayacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir. Elbette her ürün için eşit kar elde etmek çok zordur, ancak böyle bir doğrulama size vaat edilen kar marjının mümkün olup olmadığına dair bir tahmin verecektir. Yine de onlarca ürün ile yapacağınız bu hesaplamanın bir tahmin olduğunu ve işe başladığınızda daha iyi veya daha kötü bir durumla karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Diyelim ki doğru ürünü ve tedarikçiyi buldunuz. Artık satışa hazırsınız. Elbette bundan sonra önemli bir süreç içinde olacaksınız. Sonuçta, diğer herhangi bir sektörde olduğu gibi, e-ticaret sektöründe de para kazanmak o kadar kolay değil. Gelin şimdi pazaryerlerinde ne tür taktikler uygulamanız gerektiğine bakalım.

Pazarda ürün listeleme sürecini belirleyin

Ülkemizdeki e-ticaret platformları iki farklı ürün listeleme yöntemi uygulamaktadır. Bunlardan biri, ürünler aynı olsa bile ayrı ayrı listelemektir. Diğeri, ürünler için tek bir listedir ve en iyi fiyatı gösterir. Ürünlerinizin müşteri tarafından görülüp görülmeyeceğini anlamanızı sağlayacak ana faktör budur. Peki süreç nasıl işliyor? İki farklı ekran olması durumunda farklar nelerdir?

Ürünü listeleyen ve sırayla en uygun fiyatları gösteren e-ticaret platformları satıcı için işleri kolaylaştırabilir. Ancak fiyat rekabetini sağlayamazsanız, bunun sizin için üzücü sonuçları olacaktır. Yani bu liste türü, herhangi bir ürünün tüm satıcılarını sırayla listeler. Dolayısıyla en iyi fiyatı veren satıcı, müşterinin doğrudan gördüğü kişidir. Örneğin 10 TL'ye ürün satan bir kişi var. O ürünü 12 TL'ye satıyorsun. Bu satıcı ile aranızda aynı ürünü 11 TL'ye satan bir satıcı var. Böyle bir durumda 10 TL'ye satan kişi ilk sırada, 11 TL'ye satan kişi ikinci sırada, 12 TL'ye satış yapan üçüncü sırada siz olursunuz. Tüketicinin seçimi aşırı bir durum olmadığı sürece genellikle en düşük fiyata satan satıcı olacaktır, şansınız düşük olacaktır.

Paragraflarda doğru ürün ve doğru tedarikçinin öneminden bahsettik. Bu noktada, "Yaptığıma sevindim …" diyeceksiniz. Yaptığınız hesaplar genel olarak stabil ise ve en uygun fiyat bile size kazanç sağlıyorsa 12 TL'ye sattığınız bir ürünün fiyatını 9 TL'ye düşürebilirsiniz. Bu seni ilk sıraya koyacak. Belki kar marjınızı bile düşürdünüz, ancak aksi takdirde müşterinin sizi üçüncü sırada seçmesini beklemeniz gerekirdi. Bu nedenle, gerekirse her ürün için ayrı fiyat ayarlamaları yapın ve rekabeti sürekli tutmaya çalışın …

Pazar yerlerinin kullandığı ikinci ürün listeleme yönteminin aynı ürünü ayrı ayrı listelemek olduğunu söylemiştik. Bu çok daha kritik bir süreçtir. Öyle ki en uygun fiyata satış yapıyor olsanız bile müşteri sizi tercih etmeyebilir. Neden diye soruyorsun? Çünkü bu listeleme yönteminde o mağazanın kalitesi de ön plana çıkıyor. Ücretsiz kargo, mağaza puanı ve ürünle ilgili yorumların alıcının psikolojisi üzerinde doğrudan etkisi vardır. Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey, kendinizi bir tüketicinin yerine koymaktır. Girip baktığınızda yüzlerce olumlu yorum almış ve müşterilerini memnun etmiş bir mağaza mı tercih ediyorsunuz yoksa mağaza puanı düşük ve alıcılarını memnun etmemiş bir mağaza mı? Aynı ürün için ücretsiz kargo seçeneği mi yoksa kargo ücretini mi almak istiyorsunuz? Bir mağaza herhangi bir ürünü sadece 2 TL'ye sattığı için 3 gün daha uzun süre beklemek ister misiniz? Bu soruların cevapları, ikinci ürün listeleme yönteminin kullanıldığı pazarlarda nasıl öne çıkacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır.

Mağaza puanınızı yüksek tutmaya çalışın

Hemen hemen her e-ticaret platformu, satıcıların genel performansını müşteriye anlatmak için mağaza puanı uygulamasını kullanır. Bu uygulama size farklı değişkenlere göre verilen bir puanı ifade etmektedir. Bu değişkenler, kargo zamanı, yanlış ürün gönderip göndermediğiniz, gecikme veya iptal iade oranları olup olmadığı gibi farklı istatistiklerden oluşur. Burada da kapılar doğru tedarikçi seçimine götürür. Çünkü hiçbir müşteri hatalı ürün almak veya ürününe geç ulaşmak istemez. Birlikte çalıştığınız tedarikçi işini iyi yapıyorsa ve ürünleri kusursuzsa, iyi paketlenmişse ve hızlı sevkiyat yapabiliyorsa korkulacak bir şey yoktur. Bu durumda mağaza puanınızın yüksek olacağını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Toplu olarak mal alsanız dahi tedarikçi için bahsettiğimiz niteliklerin sizin tarafınızdan yapılmış olması gerekmektedir.

Müşteriyi yorum yapmaya davet edin. Hızlı tüketim ürünleri satıyorsanız, kalıcı müşteriler kazanmaya çalışın

İyi bir mağaza puanına sahip olmak, müşterilerin yalnızca sizi tercih edeceği anlamına gelmez. Bu nedenle, sonraki müşterilerin körü körüne alışveriş yapabilmesini sağlamak için adımlar atın. Örneğin çok sayıda yorum sizi pazaryerlerinde öne çıkaracak faktörlerden biridir. Peki bir müşteri yorumu nasıl yapılır? Bu sorunun cevabı elbette ürün alanınıza ve hayal gücünüze göre değişiklik gösterebilir ancak aşağıdaki yöntemlerin seçilmesi genel olarak size olumlu tepkiler verecektir;

Ürünün içine not yazıp bir pakete bir veya daha fazla şeker koyabilirsiniz. (Tabi ki konu şeker değil; müşterinin dikkatini çekmek, sevimli görünmek.) Mağazanızın özel paketler üretmesini ve bu paketler ile ürünleri göndermesini sağlayabilirsiniz. Bu tür bir yaklaşım, müşterinin belleğinde size yer kazandıracaktır. Müşterinin bir satın alma daha yapması için indirim kodlarını tanımlayın. Bunu yaparken korkmayın, indirim kuponu kar marjını düşüren bir şey gibi görünse de, müşteri bir kez daha alışveriş yapıp sizden bahsetmek aslında düşmüş gibi görünen karı artıracaktır. Mümkünse, satış yaptığınız kategoriye promosyon ürünleri de gönderebilirsiniz. Örneğin, araba aksesuarları satıyorsunuz ve müşteri sizden bir ürün satın aldı. Ürünle birlikte araba kokusu göndermek sizi iflas ettirmez, ancak müşteriden olumlu yorumlar almanızı sağlayabilir.

Bütçeniz yeterli ise reklam almayı ihmal etmeyin

E-ticaret platformları, satıcılar için çeşitli reklam paketleri satmaktadır. Bütçeniz kadar reklam paketi satın almak, müşteriye ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Elbette zorunlu değil, ancak hangi satıcı platformun sponsorluğunu yapmak istemez ki? Üstelik bu işlemi mağazanız veya ürününüz bazında gerçekleştirebilirsiniz. Dolayısıyla hem en iyi fiyatı verebilir hem de reklamla öne çıkarsanız yüksek tepki almamaya hiçbir sebep yoktur.

Not:Reklam satın alma sürecini yalnızca pazar için düşünmeyin. Kendi web sitenizde satış yapıyorsanız, Google reklamlarıyla da öne çıkabilirsiniz. Bu konuda profesyonel yardım alabileceğiniz şirketler bile var.

Mağaza

Türkiye'de hizmet veren ve bir mağazanın tasarımının özelleştirilmesine izin veren e-ticaret platformunun bir kısmı ile tasarımınızı özelleştirin. Bu tür bir platformla çalışıyorsanız, mağazanızı özelleştirdiğinizden emin olun. Böyle bir adım, mağaza sayfanızın diğerlerinden öne çıkmasını sağlayacaktır. Ancak bu işlemi uygularken detaylı araştırma yapın. Özellikle renklerin insan psikolojisi üzerinde etkisi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Kırmızı rengin sizi acıktırdığını ve restoranlarda bu rengin tercih edildiğini hepimiz biliyoruz. Bu güvenlik açığından yararlanmak ve müşterinin psikolojisiyle oynamak için doğru renk seçimlerini yapın. Bu taktiği kendi web sitenizde de uygulayın. Unutmayın, müşteriyi etkilerseniz onun parasını alabileceğinizi unutmayın.

Çözücü olun

Sonuçta biz insanız, hata yapabiliriz. Dolayısıyla e-ticaret sektöründe de hatalarınız olacaktır. Ancak bu sektördeyseniz, asıl mesele hatayı nasıl düzelteceğinizdir. Müşteri ilişkilerinizi iyi bir seviyede tutmak istiyorsanız, müşteri için en iyi çözümü bulmalısınız. Aksi takdirde olumsuz bir yorum mağaza puanınızı düşürebilir ve diğer tüketiciler için soru işaretleri oluşturabilir. Müşterinizin problemini çözerken elinizden geleni yapın. Olayı bir tatlıya bağladıktan sonra müşteriye birkaç güzellikle yorum yapabilirseniz size dönmeniz çok iyi olacaktır.

Kampanyalar yapın

Müşterilerinizin etkileşimini artırmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bir kampanya düzenlemektir. Bugün Türkiye'de hizmet veren tüm e-ticaret platformunda kendi mağazanız için şimdiden kampanyalar oluşturabilirsiniz. Peki bir kampanya başlatırken nelere dikkat etmelisiniz?

Ürün istatistiklerinize daha yakından bakın:E-ticaret platformlarında yönetim paneline giriş yaptığınızda ilgilendiğiniz ürünleri inceleyebileceğiniz istatistikler karşınıza çıkıyor. Bu istatistikleri takip ettiğinizden emin olun. Bir ürün günlerdir bakanınız olarak kayıtlıysa, o ürünün bir alıcısı olduğundan emin olun. Bu nedenle, o ürün için maliyetler dahilinde bir indirim yapın. Merak etmeyin, e-ticaret platformlarının mobil uygulamaları tüketicilerin eylemlerine göre bildirim gönderiyor. Potansiyel müşteriler, aradıkları ürünün indirimli olduğunun kesinlikle farkında olacaklardır. Sık kullanılanlara eklenen öğeleri göz ardı etmeyin:Yukarıdaki makalemize benzer şekilde, aynı şey favorilere eklenen öğeler için de geçerlidir. Sık kullanılanlara bir ürün eklenmişse, bu ürünün potansiyel müşterileri vardır ve fiyatın düşmesini bekler. Yüzde 10'luk bir indirim bile müşterileri çekebilir. Sattığınız ürün kategorisi için ne tür kampanyalar yapacağınızı belirlemeyi unutmayın:Kampanya denince akla ilk gelen indirim olsa da tüketiciyi çekmek için yapabileceğiniz daha çok şey var. Diyelim ki akıllı telefon satıyorsunuz. Ürünün yanında uygun fiyatlı bir kablosuz şarj standı da kesinlikle tüketicinin dikkatini çekecektir. (Bunu yaparken elbette maliyetlerinizi de göz önünde bulundurun. Zararınıza satış yapmak sizin için hiçbir şey ifade etmeyecektir.) Kendi web siteniz varsa yapabileceğiniz ekstra eylemler

E-ticaret sektörüne girdiyseniz sadece pazaryerlerinden memnun olmak istemeyebilirsiniz. Bu nedenle, kendi web sitenizi kurmuş ve web siteniz üzerinden satış yapıyor olabilirsiniz. Bu durumda, pazar yerlerine göre biraz daha şanslı olduğunuzu varsayalım. Çünkü kendi web siteniz varsa, sınırları belirleyecek olan sizsiniz. Nihayetinde, pazar yerlerinin komisyonlarından ve diğer masraflarından kurtulmak size fiyatlarda oynamada daha büyük avantajlar sağlayacaktır. Tüketiciyi web sitesine çekmek zor olsa da, bunu başarırsanız aylık cirolarınızda gözle görülür artışlar yaşamayacağınız bir iş bile değildir. Peki bu işler nasıl olacak, müşteri çekilirken ve çekildikten sonra ne yapılmalı?

Sosyal medyanın gücünü kullanın

Akıllı telefonların ve internetin yaygınlaşması sosyal medyayı hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline getirdi. Aslında günümüzde insanlar Instagram veya Facebook gibi platformları kullanarak ürün satıyorlar. Bunu da yapın, çünkü neden olmasın. 🙂 Sosyal medyada açacağınız hesaplar ile sesinizi daha çok kişiye duyurun. Müşterilerinizden gelen yorumları derleyin, insanları gerçekten başarılı olduğunuza inandırın. Takipçilerinize mümkün olduğunca hızlı dönüşler sağlayın. Müşteriye bu hissi verirseniz, web sitenize gelip alışveriş yapacaklarından emin olun.

Alışveriş noktaları tarzında uygulamalar gerçekleştirin

Alışveriş siteleri için altyapı üzerinde çalışan onlarca firma var. Bu şirketler, müşterinin dikkatini çekmek için gerekli olan önemli hususlara şimdiden yardım ediyor. Bunun en basit örneği alışveriş puanlarıdır. Diyelim ki bir müşteri sizden 100 TL alışveriş yaptı. Müşterinize bu satın alma işleminin 5 TL (tutar hayali) gibi bir kısmını puan olarak tanımlayın. Verdiğiniz puanlar belli bir seviyeye ulaştığında o puana değer ürünler satın alabilirsiniz. Bu sayede müşterinin sürekli olarak sitenize gelmesini ve alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz. Yukarıdaki orana göre müşterinizin sizden 50 TL indirim alabilmesi için 1.000 TL'lik alışveriş yapması gerekecek ki bu hiç de fena değil.

Bir sonraki alışveriş için ücretsiz kargo veya indirim kuponu gibi adımlar atın. Bunu müşteriye hatırlat

Web sitenize gelen bir müşteriyi kaybetmek istemezsiniz. Yani yapmanız gereken en önemli şey müşteriyi bağlamaktır. Öyleyse mevcut siparişi değil, sonraki siparişi düşünün. Örneğin mağazanızdan 100 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo bedava ise bir sonraki alışverişinizde 50 TL kazanın. Aynı şekilde yüzde 10 ve yüzde 15 gibi oranlarda indirim kuponlarını tanımayabilir ve daha sonra onlara bu kuponları kullanmalarını hatırlatabilirsiniz. Özellikle çok sayıda ürününüz varsa ve hızlı hareket eden ticari mal satıyorsanız, bu tür adımlarla müşterilerinizin defalarca alışveriş yapmasını sağlayabilirsiniz.

İnternet fenomeni, hedef kitlenizi genişletmede faydalı olabilir. Bildiğiniz gibi internet fenomeni, son yıllarda en popüler mesleklerden biri haline geldi. Bugün yüzbinlerce takipçisi olan bir fenomenle ortak bir zeminde karşılaşırsanız, geri dönüşünün size ne olabileceğini düşünün. Bu yüzden sosyal medya influencer'larını kullanmak istiyorsanız satış yaptığınız alanlardaki isimlere bir göz atın. Bu kişi son bir gönderide ürününüzden bahsetmişse, gerekiyorsa onu ücretsiz olarak gönderin. Bağlantı kurabilir ve bağlantınızı vermeyi kabul ederseniz, hatta sizden bir cümle ile bahsedebilirseniz, onlarca organik takipçi kazanırsınız.

Kapıda ödeme seçeneği sunun

Bazı insanlar çevrimiçi alışveriş yapmak için kendilerini güvende hissetmezler. Üstelik zaman zaman bazı kötü niyetli satıcılar nedeniyle istenmeyen olaylar meydana gelebilir. Bu dezavantajlı durumu ortadan kaldırmak istiyorsanız kapıda ödeme yöntemini ödeme seçenekleriniz arasına ekleyebilirsiniz. Bu şekilde önemli bir sorunun üstesinden gelmiş olacaksınız.

Bunlara da Göz Atın

Mavi Vatan’da Kuş Uçurtmayacak Yerli SİDA ULAQ, Denize İndirildi

Meteksan ve Ares Tersanesi tarafından geliştirilen yerli silahlı insansız deniz aracı denize indirildi. Bir süre …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fatih escortpornoavrupa yakası escortistanbul escortavcılar escortşirinevler escortbeylikdüzü escortescort bayanescort izmitümraniye escortmuratpaşa escortantalya escortbursa escortgerçek escortbetturkeyşişli escortpendik escortligobet güncel adresbursa escortistanbul escortbetvino girişbeylikdüzü escortşişli escortsex hikayemilanobet girişbakırköy escortistanbul escortroketbet güncel girisroketbet girisroketbet güncel adresiroketbahis güncel giris